| General information |
| | |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | Intel Xeon (咨询特价) |
| Model number @ | W(咨询特价) |
| CPU part numbers | - AT80613005931AB is an OEM/tray microprocessor
- BX80613W(咨询特价) is a boxed microprocessor
|
| Frequency @ | (咨询特价) MHz |
| Turbo frequency | (咨询特价) MHz |
| Bus speed @ | 6.4 GT/s QPI (3200 MHz) |
| Clock multiplier @ | 26 |
| Package | (咨询特价)-land Flip-Chip Land Grid Array (FC-LGA10) |
| Socket | Socket 1366 / B / LGA(咨询特价) |
| Size | (咨询特价)" x 1.67" / 4.5cm x 4.25cm |
| Introduction date | Feb 13, (咨询特价) |
| End-of-Life date | Last order date is September 27, (咨询特价) Last shipment date for tray processors is September 5, (咨询特价) |
| Price at introduction | $999 |
| |
| S-spec numbers |
| | |
| | Production processors | | Part number | SLBW2 | | AT80613005931AB | + | | BX80613W(咨询特价) | + | |
| |
| Architecture / Microarchitecture |
| | |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Platform | Tylersburg-WS |
| Processor core @ | Westmere-EP |
| Core stepping @ | B1 (SLBW2) |
| Manufacturing process | (咨询特价)2 micron |
| Die size | 239mm2 |
| Data width | 64 bit |
| The number of cores | 6 |
| The number of threads | 12 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size @ | 6 x 32 KB 4-way set associative instruction caches 6 x 32 KB 8-way set associative data caches |
| Level 2 cache size @ | 6 x 256 KB 8-way set associative caches |
| Level 3 cache size | 12 MB 16-way set associative shared cache |
| Physical memory | 24 GB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | - MMX instructions
- SSE / Streaming SIMD Extensions
- SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2
- SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3
- SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3
- SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4 @
- AES / Advanced Encryption Standard instructions
- EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 @
- NX / XD / Execute disable bit @
- HT / Hyper-Threading technology @
- VT-x / Virtualization technology @
- TBT / Turbo Boost technology @
- TXT / Trusted Execution technology
|
| Low power features | Enhanced SpeedStep technology @ |
| |
| Integrated peripherals / components |
| | |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | - The number of controllers: 1
Memory channels: 3 Supported memory: DDR3-800, DDR3-1066, DDR3-(咨询特价) Maximum memory bandwidth (GB/s): 32 ECC supported: Yes
|
| Other peripherals | Quick Path Interconnect (1 link) |
| |
| Electrical / Thermal parameters |
| | |
| V core @ | 0.8V - 1.375V |
| Maximum operating temperature @ | 67.9°C |
| Thermal Design Power @ | 130 Watt |