| General information |
| |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | Intel Xeon (咨询特价) |
| Model number @ | E(咨询特价) |
| CPU part numbers | - AT80602000789AA is an OEM/tray microprocessor
- BX80602E(咨询特价) is a boxed microprocessor
|
| Frequency @ | (咨询特价) MHz |
| Turbo frequency | (咨询特价) MHz (1 core) (咨询特价) MHz (4 cores) |
| Bus speed @ | (咨询特价) GT/s QPI (2933 MHz) |
| Package | (咨询特价)-land Flip-Chip Land Grid Array (FC-LGA8) (咨询特价)" x 1.67" (4.5 cm x 4.25 cm) |
| Socket | Socket 1366 / B / LGA(咨询特价) |
| Introduction date | March 30, (咨询特价) |
| End-of-Life date | Last order date for consumer processors is September 28, (咨询特价) Last shipment date for consumer tray processors is March 27, (咨询特价) |
| Price at introduction | $744 |
| |
| S-spec numbers |
| |
| | ES/QS processors | Production processors | | Part number | Q1AF | Q1E2 | Q1G2 | SLBF6 | | AT80602000789AA | + | + | + | + | | BX80602E(咨询特价) | | | | + |
|
| |
| Architecture / Microarchitecture |
| |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Platform | Tylersburg-EP Tylersburg-EN Tylersburg-WS |
| Processor core @ | Nehalem-EP |
| Core stepping @ | D0 (Q1G2, SLBF6) |
| CPUID | 106A5 (SLBF6) |
| Manufacturing process | (咨询特价)5 micron 731 million transistors |
| Die size | 263mm2 |
| Data width | 64 bit |
| The number of cores | 4 |
| The number of threads | 8 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size @ | 4 x 32 KB instruction caches 4 x 32 KB data caches |
| Level 2 cache size @ | 4 x 256 KB |
| Level 3 cache size | 8 MB |
| Physical memory | 144 GB |
| Multiprocessing | Up to 2 processors |
| Features | - MMX instructions
- SSE / Streaming SIMD Extensions
- SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2
- SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3
- SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3
- SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4 @
- EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 @
- NX / XD / Execute disable bit @
- HT / Hyper-Threading technology @
- VT-x / Virtualization technology @
- VT-d / Virtualization for directed I/O
- TBT / Turbo Boost technology @
|
| Low power features | - Thread C1/C1E, C3 and C6 states
- Core C1/C1E, C3 and C6 states
- Package C1/C1E, C3 and C6 states
- Enhanced SpeedStep technology @
|
| |
| Integrated peripherals / components |
| |
| Integrated graphics | None |
| Memory controller | - The number of controllers: 1
Memory channels: 3 Supported memory: DDR3-800, DDR3-(咨询特价) Maximum memory bandwidth (GB/s): 25.6 ECC supported: Yes
|
| Other peripherals | Quick Path Interconnect (2 links) |
| |
| Electrical / Thermal parameters |
| |
| V core @ | (咨询特价)V - 1.35V |
| Minimum/Maximum operating temperature @ | 5°C - 76°C |
| Maximum power dissipation @ | (咨询特价) Watt (咨询特价) Watt (sustained) |
| Thermal Design Power @ | 80 Watt |
| |