| General information |
| |
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | Intel Xeon (咨询特价) |
| Model number @ | W(咨询特价) |
| CPU part numbers | AT80601002727AB is an OEM/tray microprocessor BX80601W(咨询特价) is a boxed microprocessor |
| Frequency @ | (咨询特价) MHz |
| Turbo frequency | (咨询特价) MHz (1 core) (咨询特价) MHz (4 cores) |
| Bus speed @ | 4.8 GT/s QPI (2400 MHz) |
| Clock multiplier @ | 24 |
| Package | (咨询特价)-land Flip-Chip Land Grid Array (FC-LGA8) |
| Socket | Socket 1366 / B / LGA(咨询特价) |
| Size | (咨询特价)" x 1.67" / 4.5cm x 4.25cm |
| Introduction date | Nov 1, (咨询特价) |
| End-of-Life date | Last order date is September 27, (咨询特价) Last shipment date for tray processors is September 5, (咨询特价) |
| Price at introduction | $562 |
| |
| S-spec numbers |
| |
| | Production processors | | Part number | SLBEV | | AT80601002727AB | + | | BX80601W(咨询特价) | + |
|
| |
| Architecture / Microarchitecture |
| |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Platform | Tylersburg-WS |
| Processor core @ | Nehalem-WS |
| Core stepping @ | D0 (SLBEV) |
| Manufacturing process | (咨询特价)5 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of cores | 4 |
| The number of threads | 8 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size @ | 4 x 32 KB instruction caches 4 x 32 KB data caches |
| Level 2 cache size @ | 4 x 256 KB |
| Level 3 cache size | 8 MB |
| Physical memory | 24 GB |
| Multiprocessing | Uniprocessor |
| Features | - MMX instructions
- SSE / Streaming SIMD Extensions
- SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2
- SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3
- SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3
- SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4 @
- EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 @
- VT / Virtualization technology @
- NX / XD / Execute disable bit @
- TBT / Turbo Boost technology @
- HT / Hyper-Threading technology @
|
| Low power features | - Thread C1/C1E, C3 and C6 states
- Core C1/C1E, C3 and C6 states
- Package C1/C1E, C3 and C6 states
- Enhanced SpeedStep technology @
|
| |
| Integrated peripherals / components |
| |
| Memory controller | - The number of controllers: 1
Memory channels: 3 Supported memory: DDR3
|
| Other peripherals | Quick Path Interconnect |
| |
| Electrical / Thermal parameters |
| |
| V core @ | 0.8V - 1.375V |
| Thermal Design Power @ | 130 Watt |
| |
| Notes on Intel AT80601002727AB |
| |
- Memory controller supports DDR3-800 and DDR3-1066 memory
-
|