Intel XeonL5520/E5520 正式版2.27GHZ超高主频4 核8线程,性价比 超i5 I7 支持X58主板和双路1366主板 CPU拆机成色极好,一年包换,质保3年。性能与I7-920相当,你是去买(咨询特价)的I7-920,还是买(咨询特价)的L5520,况且L5520 还是低功耗的。 e5520和L5520都有,默认发套餐一:E5520,需要L5520拍套餐二。L5520功耗低20W,性能一样。 大量现货,批发可致电:020-(咨询特价) 参数 插槽类型:LGA (咨询特价) - 主频:2260MHz
- 核心数量:四核心
- 线程数量:8
- L2缓存:1MB
- L3缓存:8MB
- 制作工艺:45纳米
- 工作功率:60W
- CPU内核:Gainestown
- 指令集:SSE,SSE2,SSE3,SSE4.2
- 超线程技术:支持
- CPU系列:Xeon 5500系列
- x58主板购买地址:http://picimg.witcp.com/pic/item/t/server/item.htm
General information
|
| Type | CPU / Microprocessor |
| Market segment | Server |
| Family | Intel Xeon (咨询特价) |
| Model number @ | L(咨询特价) |
| CPU part numbers | AT80602000810AAis an OEM/tray microprocessor BX80602L(咨询特价)is a boxed microprocessor |
| Frequency @ | (咨询特价) MHz |
| Turbo frequency | (咨询特价) MHz (1 core) (咨询特价) MHz (4 cores) |
| Bus speed @ | (咨询特价) GT/s QPI (2933 MHz) |
| Package | (咨询特价)-land Flip-Chip Land Grid Array (FC-LGA8) (咨询特价)" x 1.67" (4.5 cm x 4.25 cm) |
| Socket | Socket 1366 / B / LGA(咨询特价) |
| Introduction date | March 30, (咨询特价) |
| End-of-Life date | Last order date is September 28, (咨询特价) Last shipment date for tray processors is March 27, (咨询特价) |
| Price at introduction | $530 |
| |
| S-spec numbers |
| | ES/QS processors | Production processors | | Part number | Q1AM | Q1E8 | Q1GN | SLBFA | | AT80602000810AA | + | + | + | + | | BX80602L(咨询特价) | | | | + |
|
| |
| Architecture / Microarchitecture |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Platform | Tylersburg-EP Tylersburg-EN Tylersburg-WS |
| Processor core @ | Nehalem-EP |
| Core stepping @ | D0 (Q1GN, SLBFA) |
| CPUID | 106A5 (SLBFA) |
| Manufacturing process | (咨询特价)5 micron |
| Data width | 64 bit |
| The number of cores | 4 |
| The number of threads | 8 |
| Floating Point Unit | Integrated |
| Level 1 cache size @ | 4 x 32 KB instruction caches 4 x 32 KB data caches |
| Level 2 cache size @ | 4 x 256 KB |
| Level 3 cache size | 8 MB |
| Physical memory | 144 GB |
| Multiprocessing | Up to 2 processors |
| Features | - MMX instructions
- SSE / Streaming SIMD Extensions
- SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2
- SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3
- SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3
- SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4 @
- EM64T / Extended Memory 64 technology / Intel 64 @
- VT / Virtualization technology @
- NX / XD / Execute disable bit @
- TBT / Turbo Boost technology @
- HT / Hyper-Threading technology @
|
| Low power features | - Thread C1/C1E, C3 and C6 states
- Core C1/C1E, C3 and C6 states
- Package C1/C1E, C3 and C6 states
- Enhanced SpeedStep technology @
|
| On-chip peripherals | - Integrated 6-channel DDR3 SDRAM Memory controller
- Quick Path Interconnect (2 links)
|
| |
| Electrical / Thermal parameters |
| V core @ | (咨询特价)V - 1.35V |
| Minimum/Maximum operating temperature @ | 5°C - 70°C |
| Maximum power dissipation @ | (咨询特价) Watt (咨询特价) Watt (sustained) |
| Thermal Design Power @ | 60 Watt |
| |
| Notes on Intel AT80602000810AA |
- Memory controller supports DDR3-800 and DDR3-1066 memory
|